Agencja marketingowa – kiedy i dlaczego warto wynająć

agencja marketingowa

Pozyskiwanie nowych klientów, np. poprzez kampanie reklamowe, to jedno z największych wyzwań, przed którymi na co dzień stają przedsiębiorcy. Skorzystanie z usług agencji marketingowej, której zadaniem jest wsparcie rozwoju Twojej firmy, może być najlepszą decyzją, jaką podejmujesz. 

Marketing odgrywa kluczową rolę w przyciąganiu nowych klientów do firmy. Wielu właścicieli małych lub średnich firm ma trudności z podjęciem decyzji, czy powinni sami zajmować się marketingiem, czy też uzyskać pomoc z zewnątrz.

Philip Kotler, ekspert od marketingu określa„Marketing jest procesem społecznym i zarządczym, dzięki któremu jednostki i grupy otrzymują to, czego potrzebują i pragną, poprzez tworzenie, oferowanie i wymianę z innymi jednostkami i grupami produktów posiadających wartość”.

Spis treści:

Znaczenie agencji marketingowych dla biznesu

Dobra agencja marketingowa, czy też agencja interaktywna stawia na wiele procesów tworzenia, komunikowania się, dostarczania ofert, które mają wartość dla klientów, partnerów i ogółu społeczeństwa.

Marketing internetowy wdrażany przez agencje marketingowe odnosi się do działań online, które firma podejmuje w celu generowania sprzedaży produktu lub usługi. Najlepsze agencje marketingowe swym działaniem obejmują badanie rynku, w tym konkurencji, stworzenie strategii, reklamę, dzięki której wzrasta sprzedaż i produktów lub usług klienta.

W dzisiejszych czasach znaczna część zadań marketingowych jak np.: pozycjonowanie stron internetowych, SEO (Search Engine Optimization),  kampanie reklamowe typu pay per click, działania w Social Mediach, rozwój content marketingu, działania na stronach internetowych, identyfikację wizualną, czy inne plany marketingowe, to zadanie agencji marketingowych.

Agencja marketingowa jest zewnętrznym podmiotem działającym imieniu firmy.

Wynajęcie agencji marketingowej

Właściciele firm często zadają sobie pytanie: „Czy lepiej zatrudnić do swojej firmy marketera czy warto postawić na jedną z agencji marketingowych?” Przedsiębiorcy powinni rozważyć zatrudnienie agencji z prawdziwego zdarzenia, ponieważ: agencja marketingowa zmodernizuje strategię firmy, a Ty zyskasz więcej czasu na prowadzenie Twojego biznesu.

Dobra firma marketingowa pomoże Ci obniżyć koszty wynagrodzeń. Ponadto, zlecenie działań np. specjalistom od marketingu i Public Relations z zewnątrz, to dobra inwestycja, która przynosi długoterminowe rezultaty.

Korzyści dla Twojego biznesu - najlepsze rozwiązania

Na co możesz liczyć podczas korzystania z usługi agencji marketingowych? Od czego zacząć odpowiadając na to zapytanie? Poniżej przykłady.

  • Ekspertyza Twojej niszy rynkowej, dotyczy specyfiki danej branży. 
  • Doświadczenie i wiedza w realizacji planów marketingowych na wysokim poziomie.
  • Oszczędność pieniędzy dzięki orientacji na konkretne potrzeby.
  • Nie jest wymagane szkolenie pracowników, otrzymujesz fachową pomoc.
  • Plan marketingowy jest realizowany natychmiast – nowy pracownik może potrzebować czasu na rozkręcenie, podczas gdy firma marketingowa jest gotowa od samego początku.
  • Brak kosztów rekrutacyjnych HR.
  • Brak dodatkowych kosztów ogólnych dla firmy.
  • Agencja marketingowa wystawia faktury VAT – wliczenie w koszty.
  • Wydajność dla krótkoterminowych i pilnych projektów, indywidualne podejście.
  • Przedsiębiorca skupia się na prowadzeniu firmy oddając marketing profesjonalistom.
agencja marketingowa

Przemyślana strategia marketingowa

Wszystkie firmy potrzebują przemyślanej i skutecznej strategii marketingowej. Podczas gdy większość przedsiębiorców rozumie potrzebę stworzenia planu działań marketingowych, niewiele z nich rozumie, co to jest, jak go stworzyć i jak taki plan wdrożyć. Agencja marketingowa będzie współpracować z Tobą, aby stworzyć i wdrożyć skuteczny plan. Profesjonalnie opracowane i wdrażane działania marketingowe spowodują generowanie leadów dla Twojej firmy, które prowadzą do sprzedaży.

Kampanie marketingowe szyte na miarę

Jako właściciel małej lub średniej wielkości firmy musisz zdawać sobie sprawę, że aby osiągnąć sukces należy skorzystać kampanii marketingowej. Marketing i idąca za nim reklama to narzędzia, które pomogą zwiększyć świadomość Twojej marki oraz przyniosą nowych klientów i przychody. Nawet jeśli prowadzisz wartościową, zorientowaną na usługi firmę, nie zarobisz pieniędzy, jeśli nikt nie wie, że istniejesz na rynku.

Sprawdź: agencja marketingowa cennik

Działania marketingowe - budżet

Większość właścicieli małych i średnich firm ma trudności z zaplanowaniem budżetu marketingowego. Podczas rozmów z Klientami często nie otrzymujemy konkretnych informacji odnośnie budżetu jaki chcą lub mogą przeznaczyć na działania marketingowe.

Od ustalenia budżetu wypada zacząć

Budżet na marketing jest kluczowy w doborze odpowiedniej strategii i narzędzi, budżet daje nam wytyczne.

Ponadto, agencja reklamowa / marketingowa,  często wydaje się dla wielu firm kosztowna we współpracy, ale nie jest to prawda. Korzystając z profesjonalnych usług marketingowych zmniejszamy ryzyko strat finansowych, ponieważ oddajemy firmę w ręce doświadczonych profesjonalistów. Agencja jest doświadczonym podmiotem w swojej branży, której działania zrobią dobre wrażenie na Twoich odbiorcach.

Czy koszty przeznaczone na marketing się zwracają?

Rozważmy niektóre z alternatyw:

Brak kampanii marketingowych

Firma może przetrwać bez dedykowanej kampanii marketingowej, ale jest to niezwykle trudne — zwłaszcza jeśli nie ma jeszcze zbudowanej świadomości marki i nie pozyskuje wielu klientów. Prowadzenie firmy bez kampanii marketingowej wymaga inwestycji w sprzedaż bezpośrednią lub np. pozyskiwania klientów z poleceń. Jest to trudne zadanie, nawet dla najbardziej renomowanych firm. Po prostu nie jest to opłacalna opcja dla większości przedsiębiorstw. Agencja marketingu internetowego pomoże w dotarciu do potencjalnych klientów dzięki komunikacji online.

Jeśli przez większość czasu prowadzisz firmę samodzielnie, możesz spróbować swoich sił w prowadzeniu własnej kampanii marketingowej. Wszystkie sprawy marketingowe będą Cię kosztować czasowo, ale być może uda Ci się sprawić, że Twoja marka stanie się bardziej widoczna w stosunkowo krótkim czasie i pozyskasz klientów.

Problemem jest brak doświadczenia np. w zakresie content marketingu, kampaniach Google Ads (tzw. reklama Adwords), w działaniach na stronach internetowych i wiele innych. Nieznajomość prowadzenia kampanii marketingowych może bardziej zaszkodzić Twojemu wizerunkowi niż pomóc, powodując stratę pieniędzy, czasu i nadszarpniętą reputację. To również nie jest skalowalne, ponieważ rozwój biznesu wymaga nakładu czasu oraz nadążania za potrzebami marketingowymi, agencja o tym wie.

Polecamy: outsourcing marketingu

Personel wewnętrzny

Możesz zatrudnić kogoś wewnętrznie do obsługi marketingu, ale może to szybko stać się droższe niż agencja marketingowa. Będziesz mieć również ograniczony zakres wiedzy specjalistycznej, z której możesz skorzystać. Zamiast uzyskać dostęp do zespołu ludzi, będziesz polegać na jednym specjaliście, który musi zająć się wszystkim.

Freelancerzy i wykonawcy

Możesz zaoszczędzić pieniądze, zatrudniając zespół niezależnych wykonawców i freelancerów do wykonania działań marketingowych za Ciebie. Współpraca z takimi osobami jest zazwyczaj tańsza niż zatrudnienie pracownika na pełen etat. Problem polega na tym, że specjalista freelancer nie zawsze będzie wiarygodny na tyle, aby powierzyć mu zadania marketingowe.

Znalezienie kogoś doświadczonego, aby móc na nim polegać, może skończyć się na wielu próbach, zanim znajdzie się odpowiednią osobę, by np. poprowadzić Twoje media społecznościowe, czy strony internetowe, czy w ogóle rozbudowane sklepy internetowe.

agencja marketingowa

Za co płacisz agencji marketingowej

Za co tak naprawdę płacisz zatrudniając agencję marketingową? Gdzie idą te pieniądze?

Zacznijmy od tego, że agencja marketingowa ma na swoim pokładzie sprawdzonych specjalistów, zatem zaoferuje profesjonalne podejście do rozwoju Twojego biznesu. Także można śmiało stwierdzić, że firma marketingowa bazuje na doświadczeniu i wiedzy. Dla przykładu, korzystając z usług specjalistycznych np. udając się do stomatologa płacimy za wiedzę oraz doświadczenie np. tworzeniu reklam produktów i usług.

Z agencją marketingową nie jest inaczej

Na rynku istnieją liczne oferty od wielu dobrych agencji marketingowych i korzystając z usług ekspertów, będziesz płacić za dostęp do zespołu doświadczonych marketerów, copywritierów, czy innych specjalistów na pokładzie agencji. Niektóre agencje specjalizują się w jednym rodzaju marketingu, podczas gdy inne oferują pełną, kompleksową obsługę i są bardziej zróżnicowane pod względem tego, co mogą zaoferować.

Marketing internetowy to m.in. usługi: tworzenie stron internetowych, sklepy internetowe, pozycjonowanie stron, kampanie reklamowe online (Google Ads, Social Media Ads), obsługa Social Media, e-mail marketing, content marketing, marketing automation i wiele innych, niezwykle przydatnych usług.

Twoje pieniądze mogą również zostać przeznaczone na opłacenie kosztów kampanii. Np., Twoja miesięczna stawka może obejmować dodatkowo np. 1000 zł wydatków na reklamę w Google Ads lub na Facebook Ads. Te pieniądze przeznaczone są dla platform reklamowych.

Czy agencja marketingowa zmodernizuje Twoją strategię?

Rozwój wyszukiwarek internetowych (Google) i znaczenie Social Media, zmieniły sposób w jaki firmy muszą docierać do potencjalnych klientów. Zmieniły się także sposoby komunikacji z klientami – obecnie staramy się rozwiązać problemy klientów, odpowiadać na pytania, doradzać, czy oferować rozwiązania.

Kiedyś metody marketingu wychodzącego tzw. outbound marketing (np. reklamy w magazynach) doprowadzały klientów do drzwi firmy. Tak obecnie, współcześni klienci uzbrojeni są w komputery i urządzenia mobilne. Współcześni konsumenci oczekują dostępu do informacji w czasie rzeczywistym, aby móc podejmować decyzje zakupowe w kilka kliknięć. Marketing internetowy jest potrzebny każdej firmie, która chce się rozwijać.

Co to oznacza?

Oznacza to, że firmy muszą upewnić się, że ich komunikacja jest dobrze realizowana. Przede wszystkim ważne jest posiadanie strony www, którą można łatwo znaleźć w internecie i która będzie zamieniać użytkowników w leady, a następnie w klientów. Innymi słowy, współczesny marketing jest procesem i bazuje na marketingu przychodzącym tzw. inbound marketing.

Zadaniem marketingu przychodzącego jest przyciąganie klientów online, dostarczając im wartościowe treści dzięki działaniom SEO, w Social Media, czy blogów i e-maili. Internet ma wielką moc, a dobrze opracowana oferta online wesprze Twój cenny biznes.

Budowanie relacji z klientami

Agencja marketingowa ma za zadanie budować relacje z klientami poprzez informowanie o produktach i usługach, które odpowiadają na zapotrzebowanie rynkowe. Zamiast reklamy skierowanej do ogółu społeczeństwa, inbound marketing koncentruje się na użytkownikach online, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani Twoim produktem lub usługą.

Nowoczesna strategia marketingowa

Co wchodzi w skład współczenej strategii marketingowej? Poniżej kilka przykładów usług: tworzenie strony internetowej, identyfikacja wizualna, spójna komunikacja, pozycjonowanie stron www / SEO, badania rynku, analityka, copywriting, content marketing, w tym artykuły sponsorowane, e-mail marketing, marketing automation, marketing w Social Media, płatne kampanie (Google Ads, Facebook Ads, LinkedIn Ads itd.), kampanie SMS, Public Relations w internecie, sponsoring.

Chociaż może to wydawać się długą listą, należy zawsze pamiętać, że co chwilę powstają nowe technologie, innowacyjne trendy na strony www, aplikacje. Szybkie i nieustanne zmiany w nowych technologiach i technikach sprawiają, że nadążanie za marketingiem w XXI wieku jest dużym wyzwaniem dla firm.

Czy agencja marketingowa pomoże zaoszczędzić czas na prowadzenie firmy?

Zatrudnianie agencji marketingowej będzie dobrą inwestycją jeśli prowadzenie firmy nie pozwala Ci na znalezienie czasu na dodatkowe zajęcia. Wielu przedsiębiorców jednak jest zakorzenionych w mentalności „zrób to sam”, co oznacza, że ​​starają się wykonać te zadania bez pomocy usług specjalistów. Prawdą jest, że przedsiębiorca może znaleźć czas i zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę, aby wykonać niektóre z powyższych zadań.

Czy znasz się na marketingu?

Uczenie się marketingu przez osobę, która ma niewielkie doświadczenie w tej branży, jest długą i trudną drogą oraz stanowi duże wyzwanie dla zapracowanego przedsiębiorcy. W skrócie, aby stworzyć kompletną i skuteczną strategię marketingową należy mieć dużą wiedzę, doświadczenie oraz znajomość rynku.

Nawet jeśli jako właściciel firmy poświęcisz niezbędny czas na nauczenie się wszystkich elementów marketingu, nie będziesz mieć wystarczajaco dużo czasu na prowadzenie swojej działalności.

Przy nieustannych zmianach technologii i technik robienie marketingu na własną rękę jest czasochłonne, a sukces działań niepewny. Właściciele firm nie mają czasu, aby nadążyć za trendami. Marketing internetowy nieustanie się rozwija i należy być na bieżąco.

Czy agencja marketingowa pomoże obniżyć koszty wynagrodzeń?

W wielu przypadkach właściciele firm skłaniają się ku zatrudnieniu pracownika, ponieważ taka opcja może zaspokoić pilną potrzebę.

Ponadto, właściciele przedsiębiorstw mogą mieć wrażenie, że firma marketingowa jest znacznie droższa niż zatrudnianie pracowników wewnętrznych. Problem z tym uzasadnieniem polega na tym, że przedsiębiorcy nie mają rzetelnej podstawy do takich porównań.

Dlaczego tak się dzieje?

W wielu przypadkach przedsiębiorcy zazwyczaj stosują wynagrodzenie podstawowe w porównaniu ze stawką godzinową dla agencji marketingowej, a następnie dochodzą do wniosku, że skoro stawka godzinowa jest wyższa, musi to być droższa opcja. Otóż, nie jest to prawda. 

Niezwykle trudno jest znaleźć jedną osobę, która posiada wszystkie umiejętności wymagane do realizacji strategii marketingowej, zwłaszcza do działań online. Najprawdopodobniej wymagałoby to, od Twojego nowego specjalisty ds. marketingu, wykonywania przynajmniej niektórych z powyższych zadań lub zatrudnienia dodatkowej osoby, co zaczyna być nieopłacalne. Np. specjalizację typu content marketing ciężko porównać do technicznego aspektu budowy stron internetowych. Albo obsługę Social Media do technicznych aspektów prowadzenia kampanii Google Ads, czy analityki.

Koszty Twojej firmy

Wielu przedsiębiorców nie bierze pod uwagę rzeczywistych kosztów związanych z zatrudnieniem i utrzymaniem pracownika. W przypadku zatrudnienia osoby na etacie należy uwzględnić pensję podstawową, dodatkowe wydatki, podatki od wynagrodzeń, składki na ubezpieczenie zdrowotne, dopasowania planu emerytalnego, urlopy i zwolnienia chorobowe, co zwiększa koszty. Należy dodać także inne wydatki,  jak koszty rekrutacji i szkolenia, zatem suma naprawdę szybko zacznie rosnąć. 

Płatne narzędzia

Ponadto, działania marketingowe w wielu przypadkach opierają na płatnych narzędziach np. do analityki, czy grafiki, które nie są tanie, a to stanowi dodatkowy koszt. Oprócz kosztów zatrudnienia pracownika, efektywna realizacja wielu zadań marketingowych online wymaga dziś rozbudowanego oprogramowania, co oznacza kolejną inwestycję. Agencja marketingowa, w celu dostarczania jak najlepszych wyników, korzysta z różnych narzędzi i przede wszystkim wie jak je wykorzystać.

Czy agencja marketingowa to dobra inwestycja?

Utwierdzasz się w przekonaniu, że oszczędzasz pieniądze zatrudniając pracownika lub kiedy robisz marketing na własną rękę? Pamiętaj, że zatrudnienie agencji marketingowej zapewnia wartość. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoja działalność skupia się na inbound marketingu, który opiera się o usługi specjalistyczne, co za tym idzie, wymaga wiedzy, doświadczenia i znajomości rynku. 

Agencja marketingowa - czy możesz sobie na to pozwolić?

Podstawowym pytaniem nie jest to, czy możesz sobie pozwolić na usługi doświadczonej agencji marketingowej. Pytanie powinno brzmieć: ile czasu, pieniędzy np. na kampanie, czy stronę internetową i straconych okazji będą kosztować Cię próby wykonywania specjalistycznych usług marketingowych dobrej jakości we własnym zakresie. Drogi przedsiębiorco, czas na kalkulację.

Sprawdź także: Outsourcing marketingu

Zwrot z inwestycji (ROI)

Ostatecznie prawdziwą miarą sukcesu kampanii marketingowej jest zwrot z inwestycji (ROI). Ile pieniędzy przyniosła ta kampania, ale ile kosztowała? Im wyższy jest Twój ROI, tym lepiej i dopóki jest dodatni, będziesz zarabiać.

Agencja marketingowa jest bardziej skuteczna w zapewnianiu wysokiego zwrotu z inwestycji. Po części dlatego, że ma dostęp do wiedzy niezbędnej do prowadzenia kreatywnych, skutecznych kampanii, ale także dlatego, że agencja jest zaangażowana w utrzymanie Twojej firmy jako klienta. Skuteczność działań marketingowych leży w interesie agencji, zatem zrobi wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić Ci korzyści przekraczające to, co zapłaciłeś za jej usługi.

agencja marketingowa

Chcesz zatrudnić agencję marketingową?

Tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na usługi agencji marketingowej dla swojej firmy. W większości przypadków zatrudnienie agencji marketingowej jest jedną z najmądrzejszych rzeczy, które przedsiębiorca może zrobić ze swoimi pieniędzmi.

Ponieważ profesjonalna agencja wie jak ważne jest indywidualne podejście do każdego klienta i wie jak skutecznie działać na korzyść marki. Jako agencja specjalizujemy się w marketingu w internecie. Już dzisiaj skorzystaj z bezpłatnej konsultacji marketingowej, skontaktuj się z nami, wypełnij formularz, i sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić. Działamy na terenie całej Polski.

Polecamy Raport Gemius: 77% internautów w Polsce kupuje online