Strategia marketingowa – co to i jak ją stworzyć

strategia marketingowa

Marketing to dynamiczna i bardzo rozwojowa dziedzina. Strategia marketingowa w ramach marketingu cyfrowego zmienia się wraz z bieżącymi trendami konsumenckimi i technologicznymi. Dlatego każda firma potrzebuje dobrej strategii marketingowej, która jest dobrze zaplanowana i ma odpowiednio zdefiniowane cele. 

Dowiedz się, czym jest strategia marketingowa, na co zwrócić uwagę przy obieraniu strategii, poznaj także najważniejsze kanały marketingowe, które pomogą Ci w osiągnięciu sukcesu w marketingu online.

Co strategia marketingowa oznacza w praktyce

Oznacza to, że chociaż większość z nas jest chętna do rozpoczęcia działań marketingowych minutę po podjęciu decyzji o rozpoczęciu działalności, to tak naprawdę musimy zainwestować w planowanie. Wszystko po to, aby nie marnować naszego ograniczonego budżetu, czasu i energii na niewłaściwe, spontaniczne decyzje. Działania marketingowe powinny być zaplanowane w celu dotarcia do odpowiedniej grupy docelowej.

Jak to wygląda w praktyce?

Kiedy większość firm wyznacza sobie cele marketingowe, natychmiast przeskakują do taktyk, które ich zdaniem będą skuteczne. Rzadko kiedy właściciele firm lub liderzy zaczynają od opracowania określonych działań i zasad, która napędzają wszystkie elementy strategii marketingowej.

Jeśli jesteś właścicielem firmy / startupu lub marketerem, potrzebujesz dobrej strategii komunikacji marketingowej, aby osiągnąć swoje cele np. odpowiedzi na problemy klientów poprzez oferowanie odpowiedniego produktu lub usługi. Dobra strategia marketingowa polega na określeniu sposobów ich rozwiązań.

Czym jest strategia marketingowa

Strategia marketingowa odnosi się do ogólnego planu gry firmy w celu dotarcia do potencjalnych klientów i przekształcenia ich w klientów, którzy dokonają zakupu. To jest główny powód, dla którego warto opracować strategię. Strategia marketingowa jest procesem, który przekształca intencję w działanie.

Strategia marketingowa to długoterminowe, perspektywiczne podejście

To ogólny plan działania i konsekwentne dążenie do zrealizowania celów marketingowych organizacji lub firmy. Podstawowym celem jest osiągnięcie trwałej przewagi konkurencyjnej poprzez zrozumienie potrzeb i pragnień klientów. 

Strategia marketingowa, to szeroko zakrojony plan, który obejmuje pełny, ustalony aspekt komunikacji marketingowej. Zaczynając od tego jak pozycjonuje się firma, po kreację, partnerów strategicznych, relacje z mediami oraz kanały i taktykę.

strategia marketingowa

Czego dotyczy strategia

Strategia marketingowa zawiera propozycję komunikacji marketingowej, w tym wartości firmy, kluczowe komunikaty dotyczące marki, dane dotyczące grupy docelowej i demografii klientów oraz inne istotne elementy.

Tutaj należy dodać, że strategiczne elementy marketingu mogą obejmować różne aspekty działań marketingowych, między innymi branding, identyfikację wizualną (np. logo, kolory, czcionka), stronę internetową, posty w Social Media, e-maile lub listę kontaktów.

Jakie znaczenie ma strategia marketingowa

Strategia marketingowa jest ważnym dokumentem. Strategia jest niezbędnym procesem odkrywania najważniejszych celów marketingowych, działań i zasad postępowania Twojej firmy oraz sposobów ich osiągnięcia. Strategia marketingowa pomaga tworzyć produkty i usługi z największymi szansami na osiągnięcie zysku. Dzieje się tak, ponieważ dobra strategia marketingowa zaczyna się od badania rynku, biorąc pod uwagę klienta docelowego oraz tego, co robi konkurencja i jakie trendy mogą być na horyzoncie.

Wartość i oferta marki

Strategia marketingowa Twojej marki polega na zdefiniowaniu jej podstawowych wartości. Wszystko po to, aby upewnić się, że są one zgodne z tym, co Twój potencjalny i obecny klient uważa za ważne. Twoja oferta powinna być zgodna z trendami w Twojej branży i konkurencyjnym otoczeniem oraz z tym, co faktycznie oferujesz.

Nie jest to łatwe zadanie, ale bez niego wszystkie inne zadania marketingowe stają się znacznie trudniejsze.

Problemy i oczekiwania klientów

„Ludzie nie chcą kupować ćwierćcalowych wierteł. Chcą ćwierćcalowej dziury!” – to słowa profesora Theodore Levitt z Harvard Business School.

Ale o co chodzi? 

Jednym z głównych powodów niepowodzenia produktów lub usług są źle dobrane strategie marketingowe. Twórcy oferty nie identyfikują najistotniejszych problemów oraz nie określają ich wobec przydatności dla klientów. Innymi słowy, strategia marketingowa nie skupia się na zaspokojeniu potrzeb klienta lub nie rozwiązuje istotnego problemu w jego życiu.

Ponadto, te potrzeby mogą zmieniać się z czasem, dlatego ważne jest, aby kontynuować badanie ścieżki klienta i rozwiązywać bieżące wyzwania wobec zmienności rynku oraz klientów. Strategia i określenie celów marketingowych, to zbiór jasno określonych działań, jak i problemów oraz określeniu sposobów ich rozwiązania.

Jakie klienci mają problemy
Budżet

Najbardziej podstawowym problemem są kwestie finansowe. Czy Twój produkt lub usługa pomaga Twoim klientom zaoszczędzić pieniądze? Czy są bardziej opłacalne niż alternatywy? Czy oszczędności są krótkoterminowe czy długoterminowe? A jeśli Twój produkt lub usługa są tańsze niż u konkurencji, czy ta różnica w cenie tworzy wystarczającą wartość dla klienta? Czy jakość jest równie dobra?

Wygoda

Kolejnym, naprawdę ważnym, problemem jest wygoda. Czy Twój produkt sprawia, że ​​życie Twoich ludzi staje wygodniejsze? Klasycznym przykładem dotyczącym aspektu wygody jest Netflix. Kto w obecnych czasach nie zna Netflixa? Marka ta, stała się powszechnie znana, ponieważ była dużo wygodniejsza niż jej konkurencja, jak np. Blockbuster. Klienci mogli oglądać firmy bezpośrednio online po dokonaniu opłaty.

Obsługa

To bardzo ważny czynnik w rozwiązywaniu problemów klienta. Obsługa odnosi się do całego doświadczenia klienta i obejmuje takie rzeczy jak – gwarancja, konserwacja, wymiana, obsługa klienta, koszt wysyłki w przypadku e-commerce, czy łatwość w składaniu zamówień.

Konkurencja

Analiza konkurencji, to kluczowy krok w tworzeniu planu strategii marketingowej, ponieważ w tym miejscu zidentyfikujesz, co odróżnia Twój produkt lub usługę od konkurencji. Możesz to zrobić za pomocą prostej analizy SWOT, aby określić mocne i słabe strony Twojej firmy, szanse oraz zagrożenia. Bez tego kroku bardzo trudno będzie stworzyć ofertę, która zapewni konsumentowi wyjątkową wartość pozostając konkurencyjną w stosunku do aktualnych trendów rynkowych. Marketing polegający na wytyczeniu najistotniejszych cech konkurencji jest kluczowy. Zatem, co należy zrobić:

Zidentyfikuj swoich konkurentów

Pierwszym krokiem każdej analizy konkurencji jest ustalenie, kim są Twoi konkurenci. Poznaj firmy, które oferują podobne produkty i usługi. Spójrz na ich treści w mediach społecznościowych, szukaj w powiązanych lub niszowych społecznościach internetowych, wzmiankach o nowościach i recenzjach produktów.

Kategoryzuj swoich konkurentów

Teraz, gdy masz już szczegółową listę wszystkich konkurentów, nadszedł czas, aby je skategoryzować. Podziel ich na różne grupy – zawodnicy pierwszorzędni, drugorzędni i trzeciorzędni. Pomoże Ci to uzyskać jasność co do tego, którzy z Twoich konkurentów bezpośrednio z Tobą konkurują, a na których powinieneś się skupić w swojej analizie. Poznaj ich mocne i słabe strony oraz grupę docelową.

Spójrz na ich media społecznościowe i branding

Następnym krokiem analizy konkurencji jest tak naprawdę sprawdzenie wszystkiego, co tylko można na temat działań konkurencji. Zerknij na ich profile w Social Media, na publikowane treści i branding, których używają w swoich witrynach i kampaniach. Dzięki temu uzyskasz wizualne zrozumienie pozycjonowania marki i tego, jak Twój produkt lub usługa różni się od ich. Koniecznie sprawdź ich kampanie marketingowe, aby zobaczyć, jaki wizerunek swojej firmy starają się przedstawiać w internecie.

Przeprowadź audyt SEO strony, aby sprawdzić źródła ruchu i pozycjonowanie

Ta część jest bardziej techniczna. Skorzystaj z narzędzia takiego jak np. Semstorm, aby sprawdzić słowa kluczowe, na które pozycjonuje się każdy z konkurentów. Dzięki temu uzyskasz informacje o wyszukiwanych w Google frazach oraz konkretne potrzeby, które spełnia Twoja konkurencja. To bardzo cenne informacje, które możesz mieć w swojej strategii marketingowej online.

Propozycja wartości

Pamiętaj, że Twój produkt lub usługa mówią najwięcej o Twojej firmie. Jest to rzeczywiste doświadczenie, jakie klienci mają z Twoją marką i może to wpłynąć na ich postrzeganie firmy. Upewnij, że Twoja strategia opiera się na uczciwym przekazie, tzn., że oferujesz i wdrażasz to, co obiecujesz w klientom.

strategia marketingowa

Grupa docelowa

Decydowanie o grupie docelowej może zmienić sposób prezentacji marki, a nawet język, którego używasz w komunikacji z odbiorcami. Np. Jeśli Twoje produkty lub usługi kierowane są do osób młodych, wówczas komunikacja będzie bardziej „na luzie”, niż komunikacja do grupy 60+.

Aby określić odpowiednio grupę docelową, warto zadać sobie szereg pytań.

Kim jest ta osobowość? Czy jest mężczyzną, czy kobietą? W jakim wieku jest persona? Zawsze dobrze jest nazwać personę imieniem, dołączyć zdjęcie, aby ułatwić dokładne planowanie działań komunikacji marketingowej.

Określ następujące elementy na każdym etapie podróży kupującego

Jakie są oczekiwania tej osoby? Jakie są jej cele?

Jaki proces przechodzi na danym etapie? Gdzie szuka informacji? Z kim rozmawia?

Jakie jest doświadczenie klienta na każdym etapie podróży klienta?

Jaki jest cel persony na każdym z ich etapów podejmowania decyzji?

Jakie działania mogą pomóc osiągnąć te cele?

Każdy etap reprezentuje psychologiczny stan umysłu ludzi, dopóki nie podejmą decyzji o podjęciu działania, np. zainteresowania i zakupu

Możesz wykorzystać potrzeby, które są wymienione powyżej, aby dobrać odpowiednie narzędzia marketingowe, które skutecznie nakierują personę do określonego działania.

Planujesz wprowadzić na rynek nową usługę lub produkt, do których potencjalni klienci nie są przyzwyczajeni, albo w ogóle ich nie znają?  Możesz rozważyć zastosowanie modelu psychologii zmian zachowań konsumentów – zmianę postaw, preferencji. W końcu próbujesz tutaj zmienić postrzeganie ludzi.

Jaki jest początkowy stan umysłu persony? Jakie są jej emocje i myśli przed rozpoczęciem procesu decyzyjnego? Jakie są etapy procesu decyzyjnego aż do zakupu persony?

Teraz, gdy już wiesz, kto jest Twoją grupę docelową, jak zamierzasz do niej dotrzeć?

Partnerzy i potencjalni współpracownicy

Identyfikacja potencjalnych partnerów lub współpracowników jest kluczowym krokiem w dotarciu do idealnego klienta. Możliwe, że istnieją już społeczności internetowe, w których spotykają się Twoi klienci. Możliwe, że należy podjąć współpracę z dystrybutorem lub znaleźć partnera marketingowego, który pomoże Ci do nich dotrzeć. 

Jest to ważny punkt do rozważenia przed wdrożeniem strategii marketingu przychodzącego. Czasami znalezienie odpowiedniego partnera i współpraca z nim może pomóc w osiągnięciu 10 razy lepszych wyników. Może to być poprzez dzielenie się przychodami lub programy partnerskie. Można to również zrobić za pośrednictwem sieci społecznościowych podczas wydarzeń branżowych lub konferencji online. 

Budowanie wizerunku marki

Wizerunek marki, to postrzeganie marki przez klienta na podstawie jego interakcji. Wizerunek może ewoluować w czasie i niekoniecznie wiąże się z dokonaniem zakupu przez klienta lub korzystaniem z Twoich produktów i/lub usług.

Silna marka pomaga utrzymać firmę w świadomości potencjalnych klientów

Jeśli klient jest zadowolony z Twoich produktów lub usług, solidna tożsamość pomaga budować lojalność klientów. Ludzie lubią być kojarzeni z dobrymi markami. 

Ważnym elementem jest przekaz marki, który odnosi się do oferowanej propozycji wartości, języka i kreacji używanej w komunikacie. To właśnie sprawia, że ​​klienci zwracają uwagę na markę, ponieważ jest inspirująca, przekonująca i motywująca. Budowanie wizerunku sprawia, że ​​klienci utożsamiają się z marką i chcą kupić właśnie ten produkt lub usługę.

Kanały marketingowe

Teraz, gdy masz już zdefiniowaną propozycję wartości, partnerów oraz zasoby kreatywne i przekaz, nadszedł czas, aby wybrać odpowiednie kanały marketingowe. Dzięki nim dotrzesz do odbiorców. To jeden z najważniejszych etapów procesu tworzenia strategii marketingowej. Każda kampania marketingu online będzie różnić się znacznie w zależności od wybranych kanałów marketingowych.

Strategia marketingowa polega na wyborze optymalnych kanałów marketingowej, które pasują do Twojej marki, produktu lub usługi oraz potencjalnych klientów. Omówmy kilka głównych kanałów marketingowych.

Social Media

Marketing w mediach społecznościowych jest istotną częścią każdej strategii marketingu przychodzącego (inbound marketing – przyciąganie zainteresowania odbiorców np. poprzez treści). Udane kampanie w Social Media mogą pomóc w uzyskaniu dużego ruchu na stronie.

Prowadzenie profilu firmowego w mediach społecznościowych jest wykorzystywane głównie na etapie budowania świadomości lub generowania leadów w lejku marketingowym

Podczas gdy reklama na Facebooku jest wykorzystywana na ostatnim etapie, czyli etapie konwersji zakupowej. Istnieje wiele różnych platform i strategii, z których możesz skorzystać, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni kanał dla swojego produktu.

Oto zestawienie niektórych z najlepszych i najskuteczniejszych kanałów mediów społecznościowych, które można wykorzystać w różnych typach firm:

Dla firm B2B – LinkedIn, Facebook, Twitter czasami Instagram

Dla firm B2C – Facebook, Instagram, Pinterest, TikTok

Płatna reklama w internecie

Reklamy stają się coraz bardziej popularne w Social Media. W końcu dzięki płatnym reklamom zarabiają platformy społecznościowe. W dzisiejszych czasach należy korzystać z płatnych mediów, aby zareklamować się gdziekolwiek.

Facebook i Instagram to najpopularniejsze platformy reklamowe. W przypadku B2B możesz skorzystać z np. LinkedIn.

Kolejną ważną opcją reklamy cyfrowej są reklamy Google Ads, które mają dużo do zaoferowania. Twoje produkty lub usługi mają szansę znaleźć się w wyszukiwarce Google, na YouTube, czy na dowolnych platformach internetowych.

Każda reklama wymaga dokładnego zaplanowania strategicznego

Należy upewnić się, że komunikaty i kreacje pasują do segmentów rynku, aby przyciągnąć nowych potencjalnych klientów i utrzymać obecnych. Strategia marketingowa opierająca się na płatnych reklamach, to ważny element na drodze realizacji celów biznesowych.

Jeśli chcesz zacząć używać reklam i nie wiesz, od czego zacząć, skontaktuj się nami i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

strategia marketingowa
Optymalizacja SEO i pozycjonowanie

Jednym z bardzo ważnych elementów strategii marketingowej w internecie jest optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. Obejmuje optymalizację zawartości strony internetowej, aby ułatwić wyszukiwarce jej znalezienie i dotarcie do potencjalnych klientów. Pozycjonowanie stron internetowch, to bardzo skuteczny kanał marketingowy, który może przynieść wiele ruchu wysokiej jakości Twojej witryny. Jeśli posiadasz stronę internetową, tak Twoja strategia powinna opierać się także o działania SEO.

Podstawowe wskazówki SEO

Użyj danych z Google Search Console, aby znaleźć słowa kluczowe, z których uzyskujesz największy ruch. Zoptymalizuj treści na stronie pod kątem SEO. Zbuduj kompleksową strategię linków zwrotnych w oparciu o dane konkurencji i najlepsze praktyki.

Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie najlepsze praktyki SEO będą pasować do Twoich potrzeb i potrzeb użytkowników. Ma tutaj często miejsce równowaga między SEO a doświadczeniem użytkownika (User Experience – UX), która czasami wymaga trudnych decyzji. Co ważne, jeśli chcesz prowadzić swoją działalność i osiągnąć sukces na rynku, powinnaś/powinieneś bazować na danych z analizy i stawiać odbiorców, swoich klientów na pierwszym miejscu.

Content marketing

Treść umożliwia użytkownikom znalezienie Twojego produktu lub usługi online. Użyj treści do realizacji celów, aby dotrzeć do persony, aby pozyskać nowych klientów oraz zachwycić i utrzymać obecnych klientów. Aby skutecznie wykorzystywać content marketing, firmy powinny tworzyć różne treści dla każdej części swojego lejka marketingowego lub sprzedażowego. Na przykład firma może umieścić treści edukacyjne na początku ścieżki, dla odwiedzających po raz pierwszy, oraz więcej treści promocyjnych dla tych, którzy są gotowi do zakupu. Strategia marketingowa oparta na maketingu treści pomaga osiągnąć maksymalizację zysków dzięki systematyczności działań w tym zakresie.

Wskazówki dotyczące marketingu treści

Należy pisać długie, zoptymalizowane pod kątem SEO treści na blogu, w celu zdobycia bezpłatnego ruchu z wyników wyszukiwania. Dłuższe treści zalecane są także w mediach społecznościowych, kiedy np. chcesz opowiedzieć wciągającą historię, czy opisać korzyści płynące ze skorzystania z Twojej usługi lub produktu.

Influencer marketing

Praca z influencerami, to jeden z najbardziej lukratywnych kanałów marketingowych, z którego możesz skorzystać. Badania wskazują, że ok. 50% konsumentów przy podejmowaniu decyzji o zakupie polega na rekomendacjach influencerów. Oznacza to, że średnio około połowa Twoich klientów jest podatna na opinie influencerów. Ważne jest zatem, aby influencerzy polecali Twój produkt online. 

E-mail marketing

Analiza sprzedażowa sprawia, że e-mail marketing pozostaje jednym z najważniejszych kanałów marketingu cyfrowego.

Podstawą sukcesu kampanii e-mail marketingowej jest używanie opracowanych treści oraz odpowiednia konfiguracja kampanii. Dobrze jest tworzyć kampanie z treściami edukacyjnymi, a nie tylko z promocją produktów. Ważnym czynnikiem są testy A/B, aby w późniejszym czasie lepiej dopasować kolejne działania i kampanie do odbiorców.

strategia marketingowa
Public Relations w internecie

Dotarliśmy do Public Relations, a to jedna z najskuteczniejszych strategii rozwoju, która może pomóc utrwalić wizerunek marki i rozszerzyć jej obecność i znaczenie w internecie .

Public Relations online (E-PR, Digital PR) odnosi się do wykorzystania internetu do komunikacji zarówno z potencjalnymi, jak i obecnymi klientami w sferze publicznej.

Platformy, takie jak LinkedIn, Facebook i wiele innych są codziennie używane przez specjalistów ds. PR. Ponadto, strony www mogą być  wykorzystywane do komunikowania się z opinią publiczną. Zapewnienie pozytywnego przekazu medialnego w publikacjach online i silna obecność np. w mediach społecznościowych zwiększają wiarygodność marki lub organizacji. Takie działania zwiększają zarówno ilość, jak i jakość generowanych leadów dla Twojej firmy.

Który kanał wybrać

Skuteczność wymienionych kanałów dotarcia do odbiorców jest wysoka, ale nie oznacza to, że należy skupiać się wyłącznie na jednym. Z marketingiem jest jak z siatkówką. Np. podczas meczu kilku graczy przekieruje piłkę do atakującego zanim ona przejdzie na drugą stronę siatki uzyskując punkt dla drużyny. 

Działania marketingu online to nic innego jak gra drużynowa wykorzystująca dostępne kanały marketingowe. Użytkownik może wchodzić w interakcję z marką na wielu kanałach, zanim kupi produkty lub usługi. Dlatego tak ważne jest posiadanie strategii marketingowej obejmującej wiele kanałów.

Strategia i budżet dla każdego kanału

Teraz nadszedł czas, aby wybrać konkretną strategię i budżet dla każdego z kanałów marketingowych. Oto kilka pomocnych kroków:

Określ swoje cele biznesowe

Jakie są Twoje cele? Wybierz kilka strategicznych celów biznesowych lub wskaźników efektywności KPI (Key Performance Indicators), na których chcesz koncentrować się w perspektywie krótkoterminowej. 

Pomocną koncepcją do tego typy działań są cele SMART:

S – Sprecyzowane – jasno opisz, co chcesz osiągnąć

M – Mierzalne – wyznacz cele, które możesz zmierzyć

A – Atrakcyjne – po co chcesz realizować taki cel

R – Realistyczne – cele muszą być osiągalne, a nie poza zasięgiem

T – Terminowe – wybierz cele, które możesz osiągnąć w określonym czasie

Spójrz na swój rynek

Zbierz informacje o swoim rynku – wielkość, wzrost, trendy społeczne, trendy wyszukiwania i dane demograficzne rynku docelowego. Dowiedz się, co jest możliwe i wykonalne oraz jakie kanały, rodzaje treści i media są wykorzystywane w celu dotarcia do klienta docelowego, a które warto dodać do Twojej strategii. Możesz skorzystać z analizy PEST lub analizy SWOT, aby pomóc sobie w badaniach.

Analiza PEST, to metoda zarządzania, która pomaga firmom ocenić główne czynniki zewnętrzne, które wpływają na ich działania, aby stać się bardziej konkurencyjnymi na rynku.

Dopasuj swoją strategię do idealnego klienta

Wróć do stworzonych person klientów i upewnij się, że Twoja strategia jest zgodna z Twoimi personami. Przyjrzyj się trendom na rynku, typom klientów, do których będziesz w stanie dotrzeć i odpowiednio je dostosuj.

Analiza wyników

To jeden z najważniejszych kroków we wszystkim, co robisz w marketingu. Po przetestowaniu strategii musisz przeanalizować wyniki i zacząć proces decyzyjny. Analiza ma kluczowe znaczenie w każdym aspekcie marketingu, a dane, które otrzymujesz z testowania strategii marketingowych, są najlepszym rodzajem danych, jakie możesz mieć. Doświadczeni menedżerowie marketingu wykorzystują dane, aby kontynuować i optymalizować strategię marketingową, która rozwija przedsiębiorstwo na konkurencyjnym rynku.

Jaką strategię marketingową wybrać?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to jesteś na dobrej drodze. Dlaczego? Ponieważ rozumiesz znaczenie strategii marketingowej, to jak ważnym jest aspektem w rozwoju przedsiębiorstwa. 

Nie ma jednej, pasującej do wszystkich firm, strategii marketingowej. Jeśli czujesz się na siłach i chcesz stworzyć strategię dla swojej firmy, to prawdopodobnie chcesz wdrożyć niektóre z powyższych narzędzi, o których pisaliśmy powyżej. Prawdopodobnie rozumiesz wiele tematów i mechanizmów, które należy wiedzieć, aby udoskonalić swoją strategię marketingową.

Jeśli jednak potrzebujesz pomocy w stworzeniu strategii marketingowej dla swojej firmy, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji jaką oferujemy i sprawdź co możemy wspólnie stworzyć.

Sprawdź także: Strategia marketingowa w internecie

Jaka jest różnica między strategią a taktyką?

Podejściem strategicznym (strategia marketingowa) nazywamy takie podejście, które należy opracować. Jeśli chcesz zaplanować rozwój swojej firmy długoterminowo i skierować komunikaty do właściwej grupy docelowej, to działania marketingowe powinny zostać zaplanowane. Taktyczne podejście z kolei, to podejście doraźne. 

Strategia marketingowa to pomysł, wizualizacja i konceptualizacja tego, jak powinno wyglądać osiągnięcie celów biznesowych. Taktyka to aktywność np. działania marketingowe, dzięki którym będzie możliwe przeprowadzenie opracowanej strategii. 

Strategia marketingowa nie ma miejsca bytu bez zasadniczego elementu, czyli pomysłu

Cele marketingowe natomiast powinny być mierzalne, skierowane do odpowiedniej grupy docelowej i określone w czasie.

Reasumując, strategia marketingowa jest pojęciem szerszym niż konkretna taktyka. Dla przykładu, firma może mieć strategię marketingu treści dla swoich kanałów mediów społecznościowych lub optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, a następnie może mieć określone taktyki, które zastosują dla określonego kanału np. e-mail marketing.

 

Polecamy Raport Gemius: 77% internautów w Polsce kupuje online