Reklama na Instagramie

Czy korzystasz z płatnych reklam za pośrednictwem Google lub platform Social Media? Czy do swoich grup odbiorców trafiasz poprzez Facebooka, czy LinkedIn? Ale z jakiegoś powodu odrzucasz Instagram nie mając pewności, czy przyniesie zwrot z inwestycji? Z tego miejsca chcemy poinformować, że nadszedł koniec ignorowania Insta! Poznaj korzyści jakie może przynieść reklama na Instagramie dla Twojego biznesu!

Dlaczego Instagram może być ważny dla Twojej firmy

Chociaż Instagram jest stosunkowo młodym medium i ma mniej użytkowników niż jego firma macierzysta platforma Facebook, Insta jest przełomową gwiazdą całej rodziny. Instagram to platforma do marketingu, do opowiadania historii wizualnych za pomocą różnych formatów reklam. Wielu reklamodawców zauważyło, że ten kanał przynosi wyższy zwrot z inwestycji w porównaniu z innymi narzędziami marketingu online. Zatem, czy reklama na Instagramie ma sens dla Twojego biznesu? Czy na Insta opłaca się tworzyć reklamy? Wyjaśniamy poniżej.

Czy profil na Instagramie ma sens

Insta ma ok. 800 milionów aktywnych użytkowników, a tempo szybkiego wzrostu popularności tego medium jest zdumiewające. Ale jak przy tak dużej liczbie aktywnych odbiorców przewijających swoje kanały w Social Media o każdej porze dnia, może wyróżnić się taka firma jak Twoja? Czy założenie profilu na Instagramie i inwestycja w reklamę ma większe znaczenie? 

reklama na instagramie

Co to jest reklama na Instagramie

Reklama na Instagramie to metoda płacenia za publikowanie sponsorowanych treści na platformie Instagram np. w postaci posta, aby dotrzeć do większej i bardziej ukierunkowanej grupy odbiorców. Możliwości mamy tutaj naprawdę wiele, również możliwość  targetowania.

Istnieje wiele powodów, dla których firma lub osoba fizyczna może zdecydować się na reklamę na Instagramie. Kampanie na Insta często wykorzystywane do zwiększania ekspozycji marki, ruchu w witrynie, generowania nowych klientów i przesuwania potencjalnych klientów w dół lejka sprzedażowego w kierunku konwersji. Zatem, czy opłaca się tworzyć reklamy na Insta

Sprawdź także: Reklama w internecie

Reklama na Instagramie - to działa! 

Kilkaset milionów użytkowników Instagrama odwiedza tam profile marek, otrzymuje wskazówki dojazdu, wykonuje telefony, wysyła wiadomości e-mail lub bezpośrednią wiadomość, aby dowiedzieć się więcej o firmie zauważonej w reklamie na Instagramie.

Według Instagrama, 60% osób twierdzi, że odkrywa nowe produkty na tej platformie, a 75% użytkowinków podejmuje działania po zainspirowaniu się postem. Podobnie jak w przypadku reklam na Facebooku, stworzenie i optymalizacja kampanii reklamowej (płatnych kampanii) prowadzi do większej ekspozycji marki, a także większej kontroli nad tym, kto może zobaczyć reklamę.

Reklama Instagram Ads - właściwy kierunek

W tym miejscu w grę wchodzi reklama na Instagramie. Podobnie jak w przypadku Facebooka, wraz z popularnością pojawia się pewien chaos. Przebicie się przez niego w sposób organiczny, aby wywrzeć rzeczywisty wpływ, może wydawać się prawie niemożliwe. Aby ukierunkować działania do właściwej grupy osób, we właściwym czasie, należy tworzyć reklamy z odpowiednim przekazem i obrazami. Reklama na Instagramie jest potężnym narzędziem własne od tego.

Instagram jest platformą wizualną

Ponieważ Instagram jest platformą wizualną, reklamy tekstowe są mniej znaczące dla promocji. W tych mediach społecznościowych, w celu organizacji kampanii reklamowej, jest potrzeba stworzenia zestawów kreacji graficznych, zdjęć lub wideo, którym może towarzyszyć tekst. Wszystko po to, aby dotrzeć do określonej grupy odbiorców za pomocą reklam na Instagramie.

foto7-reklama na instagramie

Czy reklama na Instagramie będzie korzystna dla Twojej firmy

Prowadzi to do oczywistego pytania: jakie osoby znajdziemy na Instagramie? Czy tylko nastolatki robią sobie tam selfie, chwaląc się nim później na swoim profilu? A może 20-latkowie szukają tam jakichś informacji? A co ze starszymi użytkownikami? W wyborze odpowiedniej platformy reklamowej należy skupić się odpowiedniej grupie docelowej.

Insta ma tendencję do skłaniania się ku młodszym odbiorcom

Grupy z największym odsetkiem użytkowników mieszczą się przedziale wiekowym 18-29 (55%), a następnie osoby w wieku 30-49 lat (28%). Niemniej, znajdziesz tam także użytkowników w wieku 50-64 lat (11% ), jak i grupę odbiorców powyżej 65 roku życia (4%).

Ponadto, według analityk większość użytkowników Instagrama mieszka na obszarach miejskich. Chociaż na Insta znajdziesz więcej kobiet niż mężczyzn, różnica między płciami nie jest już tak duża, jak kiedyś.

Grupy odbiorców

Jeśli powyższe informacje nie brzmią jak Twoja grupa odbiorców, do której kierujesz reklamy, nie polecamy traktowania tej sieci społecznościowej jako bezużytecznej. Założenie profilu na Instagramie jest darmowe, a prędzej czy później mogą pojawić się tam Twoi klienci.

Podobnie jak w przypadku Facebooka, coraz więcej osób w wieku powyżej 34 lat prawdopodobnie będzie przechodzić na Instagrama, ponieważ platforma nadal się rozwija. Resumując, tworząc jakiekolwiek kampanie należy odpowiednio sprecyzować grupy odbiorców, dzięki temu zaproponujesz im odpowiednie treści oraz szereg kreacji graficznych.

Precyzyjne dotarcie do potencjalnej grupy klientów 

Podobnie jak wiele innych platform społecznościowych, tak na Insta znajdziesz możliwość aby dotrzeć do określonej płci, przedziałów wiekowych, lokalizacji, zainteresowań, czy zachowań. Istotną informacją jest, że Instagram wykorzystuje dane demograficzne Facebooka, aby wyświetlać reklamy odpowiednim użytkownikom.

Jest to kluczowe dla reklamodawców, ponieważ Facebook wie o użytkownikach znacznie więcej niż Instagram. Menedżer Reklam na Fejsie ma zatem sporo plusów.

Reklama na Instagramie - koszty

Jest to trudne pytanie, na które jednak należy odpowiedzieć. Koszty kampanii zależą od różnych czynników, ale nie wszystkie te czynniki są nam ujawniane przez platformę. Model kampanii na Instagramie opiera się na CPC (koszt za kliknięcie) i CPM (koszt za wyświetlenia), a ceny są ustalane na podstawie aukcji reklam na Instagramie.

Jeśli myślisz o promocji z poziomu tej platformy, miej na uwadze, że skuteczność reklamy na Instagramie zależy także od budżetu firmy na działania reklamowe. Cena za reklamę na Instagramie może być nieco wyższa niż na Facebook.  

Czy reklama na Instagramie jest opłacalna

Wielu reklamodawców uważa, że reklamy na Instagramie cechują się większym zaangażowaniem, ale może to ich nieco więcej kosztować. W wielu przypadkach koszty reklam na Instagramie są wyższe niż koszty reklam na Facebooku.

Z drugiej strony reklamodawcy mają kontrolę nad tym, ile przeznaczają budżetu na kampanie na Insta. Można np. wybrać opcje wyświetlania reklam w ustalonym przedziale czasowym, aby ograniczyć wydatki. Sposoby kontrolowania wydatków na reklamę na Instagramie obejmują ustawienie harmonogramu reklam. 

Reklama na Instagramie - Jak zacząć

Poznanie tajników tej platformy reklamowej może początkowo wydawać się przytłaczające. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli reklamujesz się na Facebooku i nie jest Ci obcy Menedżer Reklam, nie musisz zbyt wiele się dowiadywać. W celu tworzenia reklamy na Instagramie możesz skorzystać z panelu tworzenia reklamy, czyli z Menedżera Reklam na Facebooku. 

Jeśli natomiast nie reklamujesz się na Fejsie, nie martw się! Możemy pomóc Ci przejść przez ten proces! Ponadto, istnieje także możliwość tworzenia prostych reklam z poziomu postów, bezpośrednio na stronie Instagram, którą mogą pomóc Ci kierować ruch na stronę www oraz świadomość marki. Sprawdź także: Instagram Business 

foto4-reklama na instagramie

Reklama na Instagramie - proces tworzenia 

Korzystanie z Menedżera Reklam jest najlepszą metodą ze względu na łatwość obsługi i możliwość dostosowania tych reklam w wyższym stopniu, niż jest to możliwe w samej aplikacji Instagram za pomocą postów. Chociaż konfiguracja reklam na Instagramie może być skomplikowana, należy pamiętać o kilku krokach.

Po pierwsze, Facebook Manager

Nie ma indywidualnej platformy do tworzenia reklam na Instagramie. Reklamy na Instagramie zarządzane są krok po kroku w Menedżerze Reklam na Facebooku. Tworzenie kampanii reklamowych z pomocą Menedżera Reklam pozwoli Ci poznać lepiej swoją grupę docelową i optymalizować kampanie aby przynosiły jak największą korzyść

Cel marketingowy

A teraz najfajniejsza część, czyli wybieranie celu kampanii. Na szczęście cele są nazwane w sposób oczywisty. Potrzebujesz kierować większy ruch na stronę internetową? Wybierz cel ruchu. Chcesz zwiększyć świadomość marki? Wybierz cel świadomości marki. Chociaż cele w Menedżerze są intuicyjne, niektóre zawierają kilka dodatkowych kroków konfiguracyjnych.

Większa świadomość marki

Jest to najbardziej standardowy cel. Dzięki niemu Twoje reklamy będą wyświetlane większej liczbie potencjalnych osób, które mogą być zainteresowane. Jak Insta to określa? To tajemnica, ale ten cel prawdopodobnie zademonstruje Twoją markę odpowiednim ludziom.

Zasięg

Jeżeli chcesz zmaksymalizować liczbę osób oglądających Twój profil, zasięg jest tym celem, którego szukasz. Możesz wybrać post na Instagramie i go zareklamować. Warto jednak zauważyć, że jeśli chcesz prowadzić skuteczniejszą reklamę na Instagramie, z poziomu profilu nie masz możliwości testowania skuteczności poszczególnych kampanii. 

Genialną rzeczą na Facebook Manager jest to, że można skorzystać z funkcji testowania, aby zobaczyć, która z kampanii daje lepszy rezultat. Testy A/B są również dostępne dla celów Ruch, Instalacje aplikacji, Wyświetlenia wideo, Pozyskiwanie potencjalnych klientów i Konwersja. 

foto1-reklama na instagramie
Ruch

Jeśli chcesz skierować więcej osób do swojej witryny lub sklepu albo w celu pobrania np. e-booka, jest to odpowiedni cel dla Ciebie. Jedyne dodatkowe kroki, które trzeba wykonać, to wybór między obecnymi opcjami, a następnie wpisanie wybranego adresu URL i puszczenie w ruch.

Zaangażowanie

Kto nie chce więcej polubień, udostępnień i ogólnego zaangażowania? Jeśli Twoim celem jest zaangażowanie, należy wspomnieć, że możesz płacić za zaangażowanie dla postów na Instagramie.

Wyświetlenia video

Filmy oraz animacje należą do tego typu reklamy, które są często sporą inwestycją czasu i pieniędzy. Jeśli jednak takowy twór posiadasz i jest dobrej jakości, tak wiedz, że możesz posłużyć się nim w celach promocji swojej marki na Instagramie. Reklama na Instagramie w postaci video, to dobra opcja.

Pozyskiwanie kontaktów

Chcesz więcej leadów? Jeśli to jest Twój główny cel, ta opcja jest dla Ciebie. Pamiętaj tylko, że reklamy generowania leadów nie zawierają wstępnie wypełnionych pól jak to jest na Facebook. Reklamy te mają większą blokadę niż formaty generowania leadów na Facebooku.

Gdy potencjalni klienci klikają, aby otworzyć reklamę, muszą dodatkowo kliknąć, aby wypełnić puste pola w formularzu. Na Facebooku potencjalne grupy odbiorców mogą wpisać swoje dane bez dodatkowego klikania. Druga część konfiguracji polega na tym, że podczas tworzenia reklamy musisz utworzyć formularz kontaktowy.

Konwersje

Na koniec, ale z pewnością nie mniej ważne, są konwersje. Ten cel pozwoli Ci zachęcić potencjalną grupę klientów do podjęcia działań i konwersji na Twojej witrynie lub aplikacji. Kolejny krok to konfiguracja piksela Facebooka.

Reklama na Instagramie a grupa docelowa

Teraz, gdy już znasz już swój cel, należy kierować reklamy do odpowiednich grup odbiorców, aby wyświetlać reklamy właściwym osobom. To jedna z najlepszych opcji targetowania reklamy.

Dzięki kampaniom online, w tym reklamom na Instagram można posłużyć się wiedzą demograficzną Facebooka, aby dotrzeć do właściwych grup osób. Dla przykładu, jeśli chcesz dotrzeć do kobiet w Katowicach w wieku od 25 do 40 lat, które interesują się jogą i zdrową żywnością, możesz to zrobić.

Dzięki kampanii na Instagram możemy określić:

Lokalizacja: kierowanie reklamy na kraj, region, województwo, miasto, kod pocztowy

Wiek: od 13 do 65+

Płeć: mężczyźni, kobiety

Języki: można wybrać język jakim posługuje się Twoja grupa odbiorców

Dane demograficzne: tutaj dostępne się dane demograficzne, które mają kilka podkategorii z jeszcze większą liczbą podkategorii

Zainteresowania: typujemy osoby zainteresowane np. zdrową żywnością, sportem, motoryzacją itd.

Zachowania: kolejna opcja z wieloma podkategoriami do zbadania. Niezależnie od tego, czy chodzi o zachowania zakupowe, rocznice czy inne zachowania, opcje wydają się nieskończone

Połączenia: tutaj możesz kierować reklamy na osoby powiązane z Twoją stroną, aplikacją lub zdarzeniem

Niestandardowi odbiorcy: ta opcja umożliwia przesłanie listy kontaktów, dzięki czemu możesz kierować reklamy do potencjalnych klientów znajdujących się w lejku

Podobni odbiorcy: jeśli wybrana grupa docelowa jest strzałem w dziesiątkę, wypada wykorzystać opcję lookalike. Umożliwi to Instagramowi znalezienie osób, które mają podobne cechy do rokujących odbiorców.

reklama na instagramie

Miejsca docelowe

Gdy już ukierunkowaliśmy kampanie na odpowiednią grupę demograficzną, nadszedł czas, aby wybrać jej umiejscowienia. Ma to kluczowe znaczenie, jeśli Twoim celem kampanii jest wyświetlanie reklam tylko na Instagramie.

Jeśli zdecydujesz się zignorować ten krok, Facebook umożliwi wyświetlanie Twoich reklam na wielu platformach. Niekoniecznie jest to negatywna rzecz, ale jeśli masz post oraz treści, które stworzone zostały specjalnie na Insta, należy wybrać opcję wyświetlania reklam wyłącznie na Instagramie. Korzystając z Menedżera Reklam na Facebooku można wykorzystać szereg niezwykle przydatnych funkcji. 

Budżet na reklamę

Nadszedł czas na ustalenie budżetu kampanii. Należy ustawić limit dzienny lub całkowity budżet na prowadzenie kampanii reklamowej na Instagramie. Dobrą rzeczą jest to, że można mieć kontrolę nad wstrzymaniem kampanii w dowolnym momencie, jeśli np. budżet nie został odpowiednio przydzielony.

Harmonogram reklam

Manager reklam daje możliwość ustalenia harmonogramu reklam, aby kierować reklamy na określone pory dnia i dni tygodnia. Dokładnie w czasie kiedy wiadomo, że Twoi odbiorcy są najbardziej aktywni na platformie. To bardzo cenny sposób na optymalizację budżetu.

Tworzenie reklam na Instagramie

Po wykonaniu powyższych kroków należy przystąpić do uruchomienia kampanii. Ta część konfiguracji może wyglądać inaczej w zależności od celu kampanii, ale zawsze mamy do wyboru różne rodzaje opcji dystrybucji reklamy. 

Insta oferuje cztery umiejscowienia reklam do wyboru. To o wiele mniej niż Facebook. Jeden rodzaj dotyczy Stories na Instagramie, które pojawiają się na górze kanału w sposób podobny do Snapchatów. Pozostałe, to formaty przeznaczone dla kanału Instagrama, z których częściej korzystają reklamodawcy.

reklama na instagramie

Formaty reklam na Instagramie

Reklama obrazowa w formie posta

Najbardziej standardowy format reklamy i prawdopodobnie ten, który widzisz najczęściej przewijając własny profil. Reklamy te są pojedynczymi obrazami, które są wyświetlane jako natywne, gdy Twój potencjalny klient będzie przewijał swój kanał. Istotną rzeczą w tych reklamach jest to, że nie wyglądają jak reklamy, zwłaszcza gdy są dobrze wykonane.

Reklamy Instagram Stories

Jest to podobna koncepcja, co powyżej, ale dotyczy Instaram Stories. Dzięki kampaniom na Insta Stories można np. zwiększyć ruch na profilu i stronie, generować konwersje i leady, a nawet dać możliwość pobrania aplikacji.

Reklamy video

Video lub animacje są świetną formą reklamy, dzięki której można zaistnieć. Jeśli posiadasz ciekawe nagranie wysokiej jakości, wypada promować je za pośrednictwem swojego kanału na Instagramie. Dzięki kampaniom video można zwiększyć ruch, konwersje, generować leady, wpływać na świadomość marki, czy na wizyty w sklepie.

Rolki

Instagram Reels, czyli Rolki, to nowa funkcja na Insta. Rolki, to krótkie klipy video i zarazem nowy format nagrań, które można tworzyć bezpośrednio w aplikacji.

Nagrania video w ramach Instagram Reels mogą mieć długość do 60 sekund. Można dołączyć od nich dźwięki, efekty specjalne oraz muzykę. 

Reklamy video w Instagram Stories

Relacje, to kolejne świetne miejsce do wyświetlania video. Użytkownicy często oczekują, że zobaczą filmy. Video na Insta Stories pomaga osiągać większy ruch, konwersje, pozyskać leady, czy instalację różnych aplikacji.

Karuzela

To bardzo ciekawa opcja. Ten format pozwala wyświetlać serię przewijalnych grafik zamiast tylko jednej. Ten typ reklamy jest rewelacyjny dla wizualnych marek, takich jak branża spożywcza, meblowa, odzieżowa, turystyczna, motoryzacyjna itp. Należy jednak wspomnieć, że karuzela nie jest przeznaczona wyłącznie do pokazywania produktów. 

Kampania w formacie karuzeli może również zaprezentować wizerunek marki, w tym ludzi, którzy za nią stoją oraz np. pochwalić się osiągnięciami. Format ten pozwala wybrać 10 obrazów w ramach jednej reklamy, każdy z własnym linkiem. 

foto2-reklama na instagramie

#istotne

Podsumowując, Instagram to platforma Social Media, która daje wiele możliwości i nie warto tego ignorować. Powyższe treści powinny Cię w tym zapewnić i dać Ci wystarczającą ilość informacji, aby osiągnąć sukces. Bez zbędnych ceregieli reklamuj swoje produkty lub usługi na Instagramie! 

Zadawanie pytań to najlepszy początek. Jeśli masz pytania? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Polecamy Google Analytics